top of page
  • Yazarın fotoğrafıburcin

Düşündüğümüzü icraate geçirmekte zorlanıyorsak...


"Söylediğiniz şey düşündüğünüzden farklı ise, düşünen ve eylemde bulunan arasında bir uçurum yaratırsınız ve bir gün bir şeyi yapmayı düşünürken onu icra edebilecek bir kimse içinizde bulamayabilirsiniz." Bhagavad Gita'nın Öğretisi - Çvr; Damla Dönmez


Yeni kararlar alıp, düşündüğümüzü icraate geçirmekte zorlanıyor ya da geçiremiyorsak, belki biraz bu cümleler üzerinde düşünmenin yararı olabilir.


Hayat boyu eylemlerimiz ile düşüncelerimizin bir biriyle bağlantılı olması, kendini tanıyan biri için çok zor olmasa gerek. Fakat asıl zor olan kendini tün açıklığı ile tanımakta. Sözlerimizin ve eylemlerimizin ardında yatan sebeplere bir bakabilmek söylenildiği kadar kolay değil. Fakat eğer bir bakmaya niyet edildiğinde bile, kendiliğinden dönüşüme açılan bir kapı aralanıveriyor.


Baktığımız pencerelerin temiz mi yoksa kirli mi olduğunu görmek için bile bir adım o pencerelerden uzaklaşarak bakmak, görmeyi nasıl kolaylaştırıyorsa; kendimizi olduğumuz gibi görmek için de bir adım geri atıp, düşünce ve eylemlerimizi yargılamadan izlemek yarar sağlıyor. Evet evet, öylece oturup ister gözler kapalı, ister yumuşakça bir yere odaklı bir halde düşünceleri izlemek, 'neler oluyor bende, bu bedende, bu zihinde' diye bir durmaktan bahsediyorum.


Ve önce farkına varmakla başlayan bu süreç, konu hakkında kendimize uyguladığımız tapas (nefs terbiyesi, kararlılıkla çalışma) ile mutlaka dönüşüme uğruyor.


Keşif yolunda bir rehbere ihtiyaç duyarsanız, bana ulaşabileceğinizi ve hafta boyu devam eden derslere dahil olabileceğinizi hatırlatmak isterim.


Bir mantra'nın hafızamda yer etmiş bir kısmını paylaşarak, daha uyanık yaşamak adına güzel eylemler icraa etmenizi diliyorum. Dilerim ki;

Yanılsamalardan arınabileyim,

Eylemlerim ve yaşamım konuşmalarımla bir olabilsin,

Madde dünyasıyla, madde olmayan arasında dengeyi bulabileyim.

Öğrendiklerim beni yolda bırakmasın.

🕉🙏
18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page